Knihy
Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě (2015)
Kniha vychází ze stejnojmenného souboru fotografií a mapuje mizející i zaniklá místa Ostravy. Na 300 fotografiích přibližuje poslední zlomky původní kultury tohoto "černého města". Hutní věže, fabriky, kolonie, hospody, obchody, bufety, šachty, trafiky, koupaliště a zastávky slouží jako indicie v rukou antropologa, který zkoumá a dokumentuje neopakovatelný kulturní a sociální fenomén. Řada míst už mezitím zanikla.Kniha je uvedena textem Jiřího Siostrzonka. Publikace byla mimořádně úspěšná mezi čtenáři a většina z celého nákladu byla vyprodána během tří měsíců.
DURCZAK, Ondřej. Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě. Praha: PositiF. 2015. ISBN 978-80-87407-15-8. 400 s.
Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839-1939 (2017)
Publikace Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839-1939 je základním úvodem do problematiky fotografie v přírodních vědách v období prvního sta let jejího vývoje. Práce se snaží shrnout především exaktní obory, v nichž byla fotografie uplatňována nejčastěji. V knize jsou tak připomenuta témata, zabývající se předpoklady vědecké fotografie, fotografií mimo viditelné spektrum elektromagnetického záření, mikrofotografií, astrofotografií, fotografií v meteorologii, leteckou fotografií, speleologickou fotografií a snímky vytvořenými pod vodou, fotografií v oborech lékařských, zoologických a botanických, kriminalistickou fotografií a fotografií pohybu.
DURCZAK, Ondřej. Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839-1939. Ostrava: FotoD. 2017. ISBN 978-80-906937-0-8. 208 s.
Fotografické publikace Vítkovických železáren (2018)
Kniha Fotografické publikace Vítkovických železáren představuje náhled do vývoje jednoho z našich nejvýznamnějších hutních a strojírenských podniků prostřednictvím fotografických propagačních materiálů. Jejich podrobným mapováním autor sledoval výrobní a organizační poměry v kontextu celého Československa a současně společenské a politické proměny podniku.
DURCZAK, Ondřej. Fotografické publikace Vítkovických železáren. Ostrava: FotoD. 2018. ISBN 978-80-906937-3-9. 176 s.
Karvinsko (2019)
Kniha je primárním výsledkem stejnojmenného fotografického cyklu a je doprovázena textem Jiřího Siostrzonka. Autor pracuje nejen s vlastními snímky, ale také s archivním obrazovým materiálem. Principem práce je určitá metoda srovnávání minulé doby od počátku dvacátého století do konce 80. let minulého století a nynějšího stavu oblasti. Pohled je tak soustředěn na průmysl období kapitalismu i na státem řízené hospodaření v době totality. Knihu také srovnává, inspiruje se a dělí do oddílů podle obrazové místopisné publikace ze sedmdesátých let minulého století. Důležitými fotografiemi jsou inscenovaná zátiší drobných prvků, symbolů, které jsou, či spíše byly, podle autora pro Karvinsko charakteristické. Stěžejním motivem publikace je hornictví a s ním spojené sekundární oblasti.
DURCZAK, Ondřej [fotografie] a SIOSTRZONEK, Jiří [text]. Karvinsko [katalog k výstavě]. Ostrava: FotoD. 2019. ISBN 978-80-906937-5-3. 144 s.
Ostrava má BUDOUCNOST: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě ve fotografiích v letech 1919-2019 (2019)
Spotřební družstvo Budoucnost v Ostravě vzniklo v roce 1919 a významně přispívalo k zásobování obyvatel Ostravska a okolí potravinami a dalším zbožím. Soustředilo se na dělnické rodiny, jimž slibovalo kromě nízkých cen ve stovkách prodejen také program sociálních výhod. V roce 1953 byla Budoucnost spolu s dalšími městskými spotřebními družstvy v Československu zrušena a její činnost byla obnovena teprve v roce 1967. Od té doby převzala tehdejší společensko-politické rituály, kromě maloobchodního prodeje potravin i průmyslového zboží založila velkoobchodní činnost, rozsáhlou výrobu vlastních potravinářských produktů, dále stavěla nákupní střediska a prodejny a provozovala služby společného stravování.
Tato fotografická kniha připomíná dlouhodobý fenomén spotřebního družstevnictví pomocí desítek dobových i současných snímků a zároveň provází po významných prodejnách a podnicích Budoucnosti. Obsahuje několik stovek fotografií, reprodukce dobových materiálů i zapomenuté informace.
DURCZAK, Ondřej. Ostrava má Budoucnost: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě ve fotografiích 1919-2019. 1. vydání. V Ostravě: Ondřej Durczak - FotoD, 2019. 201 stran. ISBN 978-80-906937-6-0.
Roztroušená paměť. Pohornická krajina Karvinska (2020)
Fotografická kniha Roztroušená paměť s podtitulem Pohornická krajina Karvinska je obrazovým materiálem připomínajícím postindustriální krajinu zasaženou těžbou černého uhlí. Středobodem oblasti je část Karviná-Doly, která kdysi bývala nejen centrem průmyslu, ale také místem pro bydlení, služby a volnočasové aktivity s ním spojené.
Trojice fotografů Ondřej Durczak, Arkadiusz Gola a Lukáš Horký navštěvovali v posledních deseti letech různé části okresu Karviná, aby každý z nich svým pohledem zaznamenal aktuální stav. Ve svých fotografiích zachytili postupné mizení identity průmyslové oblasti: opuštěné domy, torza důlních staveb a zbytky infrastruktury, které pozvolna zarůstají divokou vegetací.
Publikace nabízí čtenáři subjektivní pohled na Karvinsko a může se stát jakýmsi průvodcem po zašlé slávě černouhelného průmyslu. Jednotlivé fotografické soubory jsou uvedeny odbornou esejí Jiřího Siostrzonka, pedagoga a vizuálního sociologa, který ve svých textech dlouhodobě mapuje oblast celého Moravskoslezského kraje.
SIOSTRZONEK, Jiří [text], DURCZAK, Ondřej, GOLA, Arkadiusz, HORKÝ, Lukáš [fotografie]. Roztroušená paměť. Pohornická krajina Karvinska. Frýdek-Místek: Surbanz, 2020. 112 s. Česky. ISBN 978-80-907872-2-3.
Pozor, vyletí ptáček! Nejstarší fotografické ateliéry v Opavě 1860-1948 (2020)
Fotografická publikace Pozor, vyletí ptáček! s podtitulem Nejstarší fotografické ateliéry v Opavě 1860-1948 se snaží rehabilitovat regionální portrétní ateliérové snímky vznikající především jako výsledek fotografické živnosti a památeční médium. Kniha tak volně navazuje na trojici titulů stejných tvůrců Pohlednice z Opavy (2016, 2017 a 2018) využívající rozsáhlé sbírky historických fotografií Rudolfa Dybowicze. Kniha obsahuje bohatý obrazový doprovod dobových snímků včetně reprodukcí stylizovaných značek jednotlivých ateliérů na území Opavy v rozmezí let 1860- 1948.
Historička Jaromíra Knapíková ve svých textech charakterizuje konkrétní opavské fotografické ateliéry s jejich vývojem, majitelem, specifiky, situováním ve městě apod.
Vizuální sociolog Jiří Siostrzonek rozebírá především o společenský aspekt sledovaného tématu. Z jeho studie je pozoruhodná dobová charakteristika fotografování jednotlivých generací.
Ondřej Durczak zase připomíná hlavně technické prostředky a technologie včetně speciálních hlavodržek, úprav snímků, kuriózních dekorací nebo zásadního vynálezu - Petzvalova objektivu.
SIOSTRZONEK, Jiří, DURCZAK, Ondřej, KNAPÍKOVÁ, Jaromíra: Pozor, vyletí ptáček! Nejstarší fotografické ateliéry v Opavě 1860-1948. Frýdek-Místek: Surbanz, 2020. 270 s. Česky. ISBN 978-80-907872-4-7.
Karvinsko (2021)
Fotografická publikace Karvinsko subjektivní formou mapuje novodobou historii území dnešního okresu Karviná. Jejími tématy jsou hornictví, služby, bydlení, víra a smrt. Autor Ondřej Durczak, který se již fotograficky soustředil na své rodné město v knize Ostrava v důchodu. Průvodce po zaniklé slávě (2015), nyní využívá kombinace vlastních fotografií pořízených za posledních pět let, archivních snímků i ve studiu inscenovaných zátiší. Čtenáři předkládá pozoruhodnou koláž složenou z klíčových historických momentů, osobitého regionálního charakteru i nevšedních obrazů Karvinska.
DURCZAK, Ondřej [fotografie] a SIOSTRZONEK, Jiří [text]. Karvinsko. 2. aktualizované a upravené vydání. Ostrava: FotoD. 2021. 144 stran. ISBN: 978-80-906937-4-6.
Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce (2021)
Fotografická publikace Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce sleduje stavby a krajinu v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji, místě bývalých Sudet. Nejedná se však o reprezentativní objekty a už vůbec ne o vyčerpávající obraz zdejší architektury. Jde o specifickou selekci převážně mizejících motivů, která představuje jedinečného průvodce. Prostřednictvím vybraných světských i církevních, lidových, veřejných, průmyslových, zemědělských i kulturních staveb se autoři snaží hledat identitu krajiny Bruntálska, poukázat na proměny regionu i rozšířit povědomí o zdejších netypických krásách. Kniha 180 fotografií Ondřeje Durczaka z let 2019-2021 je doprovázena studií sociologa Jiřího Siostrzonka.
DURCZAK, Ondřej [fotografie] a SIOSTRZONEK, Jiří [text]. Bruntálsko. Alternativní fotografický průvodce. Ostrava: FotoD. 2021. 160 stran. ISBN: 978-80-908415-0-5.
Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století (2022)
Snahou autorů fotografické publikace Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století je především evokovat atmosféru rodící se průmyslové metropole kraje i celého Československa v krátkém, ale intenzivním období velkých hospodářských, kulturních, ideologických a sociálních proměn. Zároveň touto knihou chtějí ukázat, že se i v této složité době obyvatelé města snažili žít naplněné životy v kráse, bolesti i naději. Publikace obsahuje přes dvě stovky mnohdy dosud nepublikovaných fotografií. Je rozdělena na tři hlavní sekce charakterizující Ostravu ve sledované době - Město, Každodenní život a svátky a Průmysl. Úvodní Siostrzonkův text Šedé blues v černé je vzpomínkovou esejí o městě té doby a Durczakova studie nese název Hledání skutečné identity: Fotografický obraz Ostravy padesátých a šedesátých let 20. století.
DURCZAK, Ondřej a SIOSTRZONEK, Jiří. Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století. Ostrava: FotoD, 2022. 224 stran. ISBN: 978-80-908415-1-2.
Vzhůru do dolů! Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného hornictví ostravsko-karvinského revíru (2023)
Kniha Vzhůru do dolů! připomíná prostřednictvím více než 450 fotografií vybrané historické mezníky hlubinné těžby ostravsko-karvinského revíru. Tento region je s těžbou černého uhlí nerozlučně spjat hospodářsky, sociálně, kulturně i historicky. Hornictví vždy stálo na počátku těžkého průmyslu a bylo klíčovým odvětvím hospodářství celé naší země.
Mnohovrstevnatý a pestrý obrazový soubor této knihy nabízí archivní i současné pohledy nejen na důlní závody, ale i do jejich slojí, koksoven, dělnických kolonií a sídlišť, hornických škol, prodejen, rekreačních středisek nebo na slavnosti a svátky či hornická umělecká díla.
Pozůstatky z hornického prostředí jsou pro nás vzrušující a přitažlivé. V posledních desetiletích se často proměnily v kulturní památky. Fascinují nás také zastaralé a chátrající průmyslové monumenty – zvláštním způsobem totiž kombinují krásu s ošklivostí. Publikace se snaží zprostředkovat atmosféru tohoto podivuhodného důlního světa. Pro někoho může být průvodcem po zachovalém kulturním a industriálním dědictví, současně však může sloužit jako vzpomínka pro ty, kteří činné doly pamatují.
DURCZAK, Ondřej. Vzhůru
do dolů! Fotografické album průmyslového a kulturního dědictví uhelného
hornictví ostravsko-karvinského revíru. Ostrava: FotoD. 2023, 296 stran.
ISBN: 978-80-908415-3-6